Přemyslovci s profesorem Žemličkou

21.10.2015 19:00

Do říjnových Hovorů přijal pozvání pan profesor Žemlička, který má pro nás připravenou exkurzi do dob loveckých radovánek dávných Přemyslovců. Téma na říjen jako dělané Těšíme se 21.10. 2015 v 19 hodin v mulitmediálním centru GTM na Proseku

 

 

A jak to bylo doopravdy?

Hovory o historii, které do prostor naší školy dokážou nalákat i takové osobnosti, jako je pan profesor Žemlička, který nám přednášel na téma Lov v době Přemyslovců, se kvůli podzimním prázdninám konaly o týden dříve, tedy 21. 10. 2015. Nesešli jsme se bohužel v multimediálním centru, ale v poněkud méně důstojných prostorách učebny, přesto si hosté přednášku pana profesora náležitě užili. Dorazili nejen studenti a jejich rodiče, čehož si nesmírně ceníme, ale i naši stálí hosté stejně jako historické celebrity, což si považujeme rovněž. Gymnázium se na středeční večer stalo takovým kulturním centrem minimálně pro Prosek, neřku-li celou Prahu 9 či 8? Jsme přesně na rozhraní, tak se můžeme hlásit k oběma Prahám. A ony k nám. Naše Hovory již mají letitou tradici, což potvrzují i naši přednášející. Pan profesor Josef Žemlička je toho důkazem. Středověkým loveckým revírem nás provedl s noblesou a dokonalým vypravěčským umem, využil i naši školní techniku, aby nám přiblížil mapu středověkých Čech. Vyzdvihl některé přemyslovské osobnosti a pobavil nás jejich historkami. Vyprovokoval i velmi zajímavou diskusi, která celou přednášku ukončila. První českou královskou dynastii nyní máme dokonale zmapovanou. A v listopadu se vrátíme do dvacátého století a zmapujeme si revoluční události roku 1989. Účast přislíbil pan Václav Bartuška.